ספרים? מִספָּרָה? האירופאים נפרדים על יסודות הנעילה

האל, בלגיה – בתקופות שבהן מגיפה משחררת מוות ועוני, הרעיון החיוני בכדי לשמור על תפקוד החברה במנעול הוא אוחז באירופה.

מעבר למובן מאליו – חנויות מזון ובתי מרקחת – כמה תשובות בטלאים של אומות ותרבויות המרכיבות את אירופה יכולות להתקרב לסוריאליסטי. מה שמותר בצד אחד של הגבול ניתן לאסור רק טיול קצר בכביש, מצד שני.

קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל אמרה שאמנם נראה שזה הוגן פשוט לסגור הכל, אבל זה אולי לא הפיתרון הכי מעשי.

“אם אנשים מרוצים רק כאשר כל מה שאפשר נסגר, אז זו תפיסה שבאופן טבעי לא הגיונית כלכלית”, אמרה מרקל.

זו הסיבה שגרמניה שומרת הפעם על סוכנויות רכב, לאחר סגירתן בנעילת האביב הראשונה פגעה בתעשיית הרכב הענקית במדינה.

בבלגיה, כמובן, חנויות שוקולד נשארות פתוחות.

“שוקולד הוא מאוד אוכל חיוני כאן”, אמרה השוקולטיירית מרלין ואן וולסם בשוקולטריה פרליין מדרום לבריסל. “זה חייב להיות. כי שוקולד עושה אותך מאושר.”

נראה שאושר אינו נושא לפיצול שערות. ובכל זאת שקול באיזו מידה איטליה ובריטניה מתייחסות לשירות שמרבה לב רב.

במדינה שטבע את המונח “בלה פיגורה” – אמנות גזירת דמות משובחת – מספרות נחשבות חיוניות.

“לאיטלקים באמת אכפת מהתדמית שלהם ומבריאותם,” אמר צ’ריטי צ’אה, מייסד שותף של TONI & GUY איטליה במילאנו. “אולי מבחינה פסיכולוגית, הממשלה עשויה להרגיש שללכת לסלון זה רגע של שחרור ממתח ומתח, רגע של טיפול עצמי, שאזרחים זקוקים לו.”

אך ברחבי אנגליה אנשים נאלצו לטרוף בכדי לסיים את שיערם בימים ובשעות האחרונים בזמן שהם עדיין יכלו, לפני שהגבלות מגיפה חדשות נכנסו לתוקף ביום חמישי.

“המחשבה על נעילה נוספת ולהיות תקוע בבית – (אנשים חשבו) אני אזרוק את זהירות לרוח ואני פשוט אכנס ואעשה את השיער שלי”, אמר ריצ’רד וורד, מנכ”ל ריצ’רד וורד שיער ומטרו ספא בכיכר סלואן הבריטית בלונדון.

ואז יש הנאות טובות יותר של החיים.

בצרפת אין עוררין על אהבת הספרים. בשום מדינה אין יותר זוכי פרס נובל לספרות, ותוכנית ביקורת ספרים בטלוויזיה כמו אפוסתרופות נהגה לצפייה על ידי מיליונים מדי שבוע. אבל טיילו ברחובות פריז ותמצאו חנויות ספרים סגורות.

סילביה ויטמן, המנהלת את חנות הספרים המפורסמת של שייקספיר ושות ‘בגדה השמאלית, רואה את הסיכוי לפלטפורמות ענקיות מקוונות שיאכלו עסקים בזמן שהחנות שלה סגורה. מכירותיה צנחו ב -80% מאז נעילת האביב.

“אני מוצאת שזה ממש מעייף שככל שאתה גדול יותר אתה יכול להתעלם מחוקים, אתה יכול להימנע ממסים, אתה יכול למצוא פרצות”, אמרה. “ככל שאתה קטן יותר, הדברים יקרים יותר ומסובכים יותר.”

מעבר לגבול בבלגיה ספרים נחשבו חיוניים. כבר אז, ווטאר קג’וט, הבעלים של העיר טסט ליסט בנמל אנטוורפן, מגלה שזו ברכה מעורבת. הנעילה הפחיתה את הקונים העוברים לטפטוף והוא יצטרך להחליט אם עלויות חימום וכוח אדם שווה לו להישאר פתוח.

אך כאשר לא ניתן לקנות סחורות חיוניות בחנות, עדיין ניתן לספקן.

“במהלך הנעילה הראשונה היינו צריכים להמציא אתר תוך שלושה ימים ולילות”, אמר קג’וט, והוא קיבל “ציוד לוגיסטי חדש – אופני מטען”, לשמחת לקוחותיו באנטוורפן שמספקים ספרים תוך שעות ממועד הצבתם להזמין. “אז למה להזמין ספרים אצל ענקית מקוונת בינלאומית כאשר חנות הספרים הפינתית יכולה לספק באותו יום על אופניים?”

זה גם הפך לשאלה של מדיניות הממשלה. עם חנויות קטנות שנאלצות לעיתים קרובות להפסיק את הפעילות, ומתקרבות לפשיטת רגל כתוצאה מכך, הדלת פתוחה לרווחה לרשתות סופרמרקטים וענקיות מקוונות להתנפל. כמה מדינות נקטו בצעדים כדי להבטיח שסופרמרקטים במהלך נעילה אינם יכולים למכור מוצרים רבים המספקים פרנסה של חנויות סגורות.

זה יכול להסתבך מאוד, כאשר כמה סופרמרקטים נאלצים להדביק חלקים מהסחורה שלהם. בבלגיה, קישוטי חג המולד שלקח להם שבועות להקים הם עשויים להיות מוסתרים מהעין, מכיוון שחנויות קמעונאיות אינן יכולות למכור אותן, מכיוון שהן נחשבות לא חיוניות.

“מותר ספרים ומגזינים,” אמר הארי דקראן, מנהל מחלקת קרפור ממערב לבריסל. “אסור לתקליטורי DVD, דיסקים ומשחקים. מותר ציוד תפירה, מותר מכשירי כתיבה, ניתן למכור ציוד לגינה. אסור להכניס סירים ומחבתות, צעצועים וציוד לחג המולד. ”

בדיוק כמו שצעצועים נראים חיוניים לילדים, הפטאנק – המשחק החיצוני המסורתי של צרפת שכולל בעיקר שחקנים קשישים זורקים כדורי מתכת בדיוק נינוח – עשוי להיחשב חובה עבור גמלאי המדינה.

אין כמו שטחי הפטרון של הכפר הפרובנסאי סנט פול דה-ונס, שם השחקנים איב מונטנד ולינו ונטורה היו לוחצים את הכדורים שלהם על העפר. כעת הם נטושים, מכיוון שהממשלה סברה כי הפטאנק אינו חיוני.

“זו פעילות פנאי, אנחנו יכולים להסתדר בלעדיה”, אמרה סנדרין לאונרד, המנהלת את מרכז המידע המקומי לתיירות. כעת, כאשר עלים מתים מספקים את הצבע שהשמש בדרך כלל עושה, “זו תקופה יותר להישאר בשקט בבית, לעשות קצת בישול. אנחנו מבלים פחות בחוץ. מכאן החשיבות שיש ספר טוב. ”

אבל חכה! חנויות ספרים סגורות.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *